ثبت شرکت

ثبت شرکت به معنای همدست شدن و شریک شدن در کاری است. این شراکت که حداقل بایستی از دو نفر تشکیل شود، می تواند در امور تجاری، صنعتی و غیره باشد. شرکت تجاری از دو یا چند نفر (حقیقی یا حقوقی) تشکیل می گردد که در آن هریک از افراد پول،کالا، ایده یا کار خود را به نسبت مختلف در بین می گذارند تا به عملیات تجارتی اقدام نموده و سود را بین خود تقسیم کنند.

تعریف  ثبت شرکت و نحوه ثبت نمودن شرکت: همه شخص های حقیقی و حقوقی برای دست یافتن به سود و نفع میتوانند توانایی های خود را  چه  سرمایه-تخصص و ارتباطات در کنار هم قرار دهند که تمامی این تواناییها در کنار یکدیگر باید با  پلتفورمی خاص با عقد قراردادی میان این افراد صورت پذیرد ودثبت  شرکت هم نوعی از این قرار داد است که هرکدام از انواع شرکتها  پلتفورم  و تعریف خاصی از روابط میان اعضای شرکت و سهامداران و همچنین میان اعضای شرکت و اشخاص ثالث (خارج از شرکت) را به نمایش قرار می دهد.

موسسات غیر تجاری اشخاصی حقوقی میباشند که فقط در زمینه امور خدماتی فعالیت می کنند و برخلاف شرکتها دارای جنبه تجاری نمی باشند.موسسه های غیر تجاری بر دو قسم هستند. انتفاعی و غیرانتفاعی. هدف از موسسه های انتفاعی اشخاصی حقوقی می باشند که هدف از بوجود آمدن آن ها جلب منافع و بخش کردن سود بین اعضاء خود می باشد و موسسه های غیرانتفاعی جهت تقسیم منافع و تقسیم سود بوجوده نیامده اند و مانند انجمن ها و سندیکاها، اتحادیه ها، احزاب و NGO ها می باشند. جهت ثبت موسسه های غیرانتفاعی باید از سازمان ها یا وزارتخانه های مربوطه باید مجوز خود را اخذ کنند.ثبت شرکتهای دارویی: پس از ارائه موارد  مورد نیاز به  راه روشن و مورد تایید قرار گرفتن درخواست در قانون های امور پزشکی و دارویی ، موافقت اصولی ثبت شرکتهای پخش کننده  دارو صادر می گردد و مجوز فعالیت کردن در این زمینه صادر می گردد و از همان زمان شرکت دارویی می تواند فعالیت خود را آغاز نماید.

  ثبت شرکتهای اینترنتی: همه شرکتهای که در زمینه امور اینترنتی و نرم افزار فعالیت می نماید برای انجام فعالیت‌های مشاوره، نظارت، طراحی کردن، تولید، نصب و راه‌اندازی، پیشرفت کردن، پشتیبانی و آموزش سیستمهای نرم‌افزار، سخت‌افزاری، شبکه‌های اطلاع‌رسانی کننده و مشابه آن به ثبت می رسند، موظف هستند بعد از تاسیس شرکت بر اساس قوانین تجارت و پیش از شروع  به فعالیت نمودن  به نظام صنفی استان خود مراجعه و مجوز فعالیت بگیرند. شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدودحداقل سرمایه می بایست یکصد هزار تومان باشد.

لازم به ذکر است که بر خلاف ثبت شرکت  سهامی خاص این مبلغ به هیچ حسابی واریز نخواهد شد. موسسات غیر تجاری موسساتی هستند كه جهت مقاصد غیر تجاری مثل امور علمی ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشكیل می شوند و تشكیل دهندگان آنها ممكن است قصد انتفاع داشته و یا نداشته باشند. تشكیل مزبور از تاریخ ثبت شخصیت حقوقی پیدا می كنند و می تواند عناوینی از قبیل انجمن بنگاه كانون و امثال آن را اتخاذ نمایند.

ثبت شرکت سهامی خاص: شرکت سهامی خاص، شرکتی است از انواع شرکت های سهامی که بین سه نفر یا بیشتر تشکیل می شود و سرمایه آن به سهام تقسیم می شود. بدین معنی که ثبت شرکت سهامی خاص با حضور حداقل ۳ فرم سهام دار (موسس) به صورت حقیقی یا حقوقی تشکیل میشود که در آن اعضای هیئت مدیره حتما می بایست باید از افراد سهام دار باشند. در ثبت شرکت سهامی خاص حداقل سرمایه در نظر گرفته شده ای که باید توسط موسسین تامین گردد یک میلیون ریال است.

‘ثبت تغییرات شرکت’

ثبت تغییرات: برخی ثبت تغییرات شرکت در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده و بعضی در صلاحیت مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده می باشد. آن دسته از مواردی که فقط در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد مواردی از قبیل: انحلال شرکت، افزایش سرمایه ، کاهش سرمایه، ورود شریک یا شرکا، خروج شریک یا شرکا، تغییرنام شرکت، تغییرموضوع شرکت، الحاق به موضوع شرکت، تغییر آدرس شرکت، تغییر دارندگان حق امضا، تبدیل سهام شرکت ها، نقل و انتقال سهام (درسهامی خاص) می باشد و به طور کلی تغییر کلیه مواردی که دراساسنامه وجود دارد درصلاحیت مجمع فوق العاده می باشد.

ثبت شرکت تضامنی

 شركت تضامني از جمله شركتهای شخصي محسوب می شود و شخصيت افراد شریک نقش بسيار مهمي در اين نوع شركت ايفا مي نمايدبدین صورت که تحت نام مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود. اگر دارایی شرکت برای ادای تمام قروض کافی نباشد؛ هر یک از افراد شریک مسئول پرداخت تمام قروض شرکت خواهد بود. هر تصمیمی که بین شرکاء برخلاف این موضوع، ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث، کان لم یکن خواهد بود. در نام شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» ‌و حداقلاسم یک نفر از شرکاء ذکر شود.ثبت شركت تضامني وقتي صورت می پذیرد كه تمام سرمايه نقديي پرداخت گردد.

 

ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی: شرکت های تعاونی بسته به نوع فعالیت شامل دو دسته می باشند: ۱- شرکت تعاونی تولید، که در زمینه کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنعات، معدن، عمران شهری و روستایی و عشایری فعالیت دارند. ۲- شرکت تعاونی توزیع: که فعالیت اصلی آن تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازمندی های اعضاء می باشد. البته می توان در ثبت شرکت تعاونی تعداد موضوع و نوع موضوع فعالیت را با ارائه طرح پیشنهادی افزایش داد. در ثبت شرکت ها ی تعاونی نیز از نظر عضویت نیز به دو دسته تقسیم می شوند: ۱-ثبت شرکت تعاونی عام، که عضویت در آن برای همه آزاد می باشد و برای تامین سرمایه، باید سهام آن را به عموم عرضه کنند. ۲- ثبت شرکت تعاونی خاص، که عضویت در آن برای افراد و گروه های خاصی آزاد می باشد.

 

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تماس بگیرید!