دریافت ایرانکد برای قطعات خودرو

طبق قانون جدید وزارت صمت؛ کلیه لوازم یدکی مربوط به خودرو باید دارای ایرانکد باشند. این قانون برای جلوگیری از قاچاق کالا و همچنین تنظیم بازار لوازم یدکی و قطعات خودرو می باشد.

در این مطلب قصد داریم توضیحی درباره ایرانکد و انواع آن و همچنین نحوه دریافت و الصاق آن صحبت کنیم. در نظر داشته باشید تمامی مراحل زیر باید با دقت خاصی انجام شود و در صورت نقص یا اشتباه، دچار ضرر مالی یا وقتی می شوید.

ایران کد

ایران کد چیست و شرایط اخذ ایران کد دقیقاً چیست؟ در این نوشته شما را با ۰ تا ۱۰۰ شرایط، مزایا، مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین مراحل دریافت ایران کد در سال ۱۴۰۰ بصورت کامل آشنا نموده ایم که در ادامه مطالعه می فرمائید.

ایران کد چیست؟

ایران‌کد یا نظام ملی طبقه ‌بندی و خدمات مشخصه کالا، سیستمی است برای شناسایی، طبقه‌ بندی، کد گذاری و در نهایت شناسنامه‌ دار کردن کالاهایی که در چرخه بازرگانی کشور مورد معامله و استفاده هستند.

بر این اساس، هر کالایی که به ایران‌ کد معرفی می‌شود در مرحله اول مورد شناسایی کارشناسان به لحاظ اصالت و همچنین کیفیت و موارد تخصصی مرتبط دیگر قرار می‌گیرد.

دریافت ایران کد چگونه است؟

شما می توانید ایران کد را به نام مدیر عامل یا خود شرکت دریافت نمایید ولی با تجربه کارشناسان مشهور توصیه نمی شود که به نام مدیر عامل دریافت کنید، به این دلیل که ممکن است مدیر عامل شرکت تغییر کند و یا فعالیتش در آن شرکت تمام شود.

همچنین مدیر عامل شرکت می‌تواند ایران کد را به شرکت دیگری واگذار کند و سوء استفاده ای صورت گیرد. پس بهتر است به نام شرکت دریافت شود و حقوقی باشد.

بعد از این که برای شرکت خود ایران کد دریافت کردید باید برای تمام محصولات پرفروش خود ایران کد تهیه کنید تا جزء شرکت های تولید کننده محصولات متنوع قرار بگیرید و یا اینکه فقط برای محصولاتی که برند یا بسیار پرفروش هستند ایران کد تهیه کنید تا چنین محصولاتی صرفاً تحت تملک شرکت شما باشند.

بعضی از شرکت ها ممکن است نمایندگی شرکت خارجی را در ایران داشته باشند و محصولات آن شرکت را در بازار ایران معرفی و تبلیغ کرده و به فروش برسانند، این شرکت هم می تواند در زمینه محصولات خود ایران کد تهیه کند، مشروط به این که آن شرکت خارجی، طی یک قرارداد رسمی اجازه فروش و بازاریابی را به نماینده خود در ایران داده باشد.

مدارک دریافت ایران کد چیست؟

مدارک لازم برای ثبت ‌نام در نظام ملی ايران‌ كد (irancode.ir) برای دریافت بارکد داخلی و بین المللی (gs1.org) شامل دو نوع اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی است که در ادامه هر دو نوع آن را بررسی نموده ایم.

نوع اول: اشخاص حقوقی

 • آگهی ثبت شرکت
 • روزنامه رسمی و آخرين تغييرات (دارای اعتبار)
 • پروانه بهره‌ برداری (برای شركت های توليدی) در صورتیکه درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تاسیس کافی است. در غیر اینصورت باید فرم تعهد نامه را مبنی بر تحویل جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضاء و ایمیل کنید.
 • جواز ساخت (شركت‌های توليد مواد غذايی، دارويی و بهداشتی آرايشی)
 • كارت بازرگانی (برای وارد كنندگان و صادر كنندگان)
 • كارت ملی مدير عامل
 • فيش واريزی هزينه‌ های ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (با توجه به صدور پیش فاکتور الکترونیکی، باید پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام بصورت فکس و یا ایمیل برای متقاضی ارسال گردد)
 • آگهی ثبت برند و علامت تجاری برای توزيع‌ كنندگان كالا، در صورتیکه از برند یا همان علامت تجاری استفاده می کنید که ثبت نشده است می توانید از طریق سامانه راهبری علائم تجاری (سرعت) نسبت به ثبت برند نیز اقدام نمایید.

البته در صورتیکه نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهایتان ثبت شود، این گزینه نیز الزامی نیست، در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.

نوع دوم: اشخاص حقيقی

 • پروانه كسب (برای اعضای صنوف)
 • پروانه بهره‌ برداری (برای توليدكنندگان عضو وزارت صنايع) در صورتیکه درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تأسیس کافی است در غیر اینصورت باید فرم تعهدنامه مبنی بر تحویل جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضاء و ایمیل کنید.
 • كارت ملی صاحب جواز كسب يا پروانه بهره‌ برداری
 • آگهی ثبت علامت تجاری (برند) برای توزيع‌ كنندگان كالا، در صورتیکه از برند یا همان علامت تجاری استفاده می کنید که ثبت نشده است می توانید از طریق سامانه راهبری علائم تجاری (سرعت) نسبت به ثبت برند نیز اقدام نمایید.

البته در صورتیکه نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهایتان ثبت شود، این گزینه نیز الزامی نیست، در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.

 • پروانه ساخت (توليدكنندگان مواد غذايی، دارويی و بهداشتی آرايشی)

تذكر: توزيع‌ كنندگان اقلام فوق (دارای برند) ملزم به ارائه پروانه ساخت توليد كننده كالا به همراه موافقت ايشان مبنی بر درج شماره پروانه ساخت بر روی بسته‌ بندی محصولات مذكور می باشند.

 • فيش واريزی هزينه‌ های ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (با توجه به صدور پیش فاکتور الکترونیکی، باید پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام بصورت فکس و یا ایمیل برای متقاضی ارسال گردد)
 • كارت بازرگانی (برای وارد كنندگان و صادر كنندگان)
تذكر: واردكنندگان به دو دسته تقسيم می شوند:
 1.  يک دسته كالای وارده را با برند مشخص به بازار عرضه می‌ نمايند و ضرورت دارد كالای وارداتی اين دسته از طريق پرتال مركز اطلاع‌ رسانی شود و در اين ارتباط لازم است مجوز اتحاديه‌ های توزيعی مرتبط (جواز كسب توزيعی) از ايشان دریافت شود.
 2.  دسته دوم وارد كنندگانی هستند كه توزيع‌ كننده كالای وارداتی نبوده و صرفاً به عنوان واسطه اين كالاها را در اختيار توزيع‌ كنندگان قرار می دهند، برای اين دسته از وارد كنندگان نبايد اطلاع‌ رسانی روی پرتال مركز صورت گيرد.

مزایای دریافت ایران کد

 • داشتن ایران کد (بارکد) راه خوبی برای جلوگیری از قاچاق کالا است
 • شناسنامه دار کردن کالاهای اصل و با کیفیت داخلی و حمایت از تولید داخلی
 • زبان مشترک برای خواندن اصالت و شناسنامه کالاها
 • زمينه سازی جهت ایجاد حافظه اجتماعی و بستر اطلاعاتی به منظور انسجام عناصر مديریت زنجيره تامین کالا و خدمات
 • زمينه ساز حضور در عرصه دیجیتال مارکتینگ
 • قابلیت ارتباط با سيستم های کدینگ بين المللی
 • معرفی و شناسایی منابع ساخت و توزيع کالا
 • زمينه ساز توزيع گسترده برای توليد کنندگان و توزيع کنندگان
 • زمينه ساز معرفی و تبليغ گسترده منطقه ای و جهانی محصولات
 • کاهش هزينه های توزیع، فروش و عمليات

 

قوانین جدید دریافت ایرانکد در سال ۱۴۰۱

 

برای دریافت ایرانکد چون به منظور استفاده روی کالا دریافت می شود، باید یکی از ۲ مورد را داشته باشید.

۱- جواز کسب که نام آن برای ایرانکد استفاده شود.

۲- برند ثبت شده که آن را باید روی کالا درج کنید

 

ثبت برند برای ایرانکد

 

هنگام ثبت برند برای ایرانکد باید به این نکته توجه داشت که باید دارای جواز کسب یا جواز تاسیس باشید.

هریک از این موارد باید توسط کارشناس ثبتی بررسی و چک شود. قبل از انجام ثبت برند برای ایرانکد حتما با کارشناسان راه روشن مشاوره کنید.

 

اگه این نوشته مفید بود براتون امتیاز بدین
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید